O czym pamiętać urządzając pokój dziecięcy? 5 wskazówek
Zaczynasz urządzać pokój dla dziecka? A może planujesz remont tego pomieszczenia? Projektowanie pokoju dla najmłodszych domowników to nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę zarówno aspekty wizualne, jak i kwestie bezpieczeństwa. Jak urządzić pokój dziecka, by sprostać gustowi malucha, a jednocześnie zapewnić mu bezpieczeństwo? Poniżej 5 wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.
Kolory i design ścian
Ściany w pokoju dziecięcym nie mogą być nudne. Na jaki kolor je pomalować? Już od dawna nie trzeba kierować się stereotypem, według którego ściany w pokoju dziewczynki powinny być różowe, a w pokoju chłopca niebieskie. Najlepiej, żeby były utrzymane w jasnym, stonowanym odcieniu. Jedną, wybraną ścianę można urozmaicić tapetą lub naklejką z ciekawym motywem z: ulubionym piłkarzem dziecka, zdjęciem kosmosu, idolem z popkultury, bohaterem bajki. Tak samo farby, jak i fototapety do dziecięcego pokoju, powinny być zmywalne. Dobrym rozwiązaniem będzie również pomalowanie jednej ze ścian w pokoju dziecka farbą tablicową. Na takiej ścianie, maluch będzie mógł do woli wyżywać się artystycznie, szlifować pisanie pierwszych liter, czy zapisywać ważne dla niego informacje.
Drzwi do pokoju dziecięcego
Drzwi do pokoju dziecięcego powinny być, przede wszystkim, bezpieczne. Warto również zadbać o to, by ich design cieszył oko malucha. Porta oferuje modele drzwi: https://www.porta.com.pl/produkty/drzwi-wewnetrzne, których skrzydła można spersonalizować pod gust dziecka. To świetny sposób na to, żeby w pokoju malucha na drzwiach zagościły malunki ulubionych bohaterów kreskówek, zwierzątek, samochodów czy księżniczek. Można również zrezygnować z malunków i postawić na drzwi w ulubionym kolorze dziecka lub w różnokolorowe wzory. Ciekawym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem mogą być drzwi z tablicą magnetyczną, po której można również rysować. Nie należy przy tym zapominać o tym, że drzwi do pokoju dziecięcego muszą być bezpieczne. Najlepiej wybierać spośród modeli o pełnych skrzydłach. Decydując się na drzwi z przeszkleniami warto zwrócić uwagę na rodzaj szła, które zostało w takich drzwiach użyte. Szkło bezpieczne lub hartowane będzie dobrym wyborem do dziecięcego pokoju. To najbezpieczniejsza opcja dla najmłodszych mieszkańców.
Bezpieczeństwo – nie tylko w pokoju dziecięcym
Dzieci, szczególnie te najmłodsze, uwielbiają urządzać sobie wędrówki po całym domu i odkrywać coraz to nowsze zakamarki. Zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w pozostałych pomieszczeniach należy zadbać o to, by w zasięgu dziecka nie znajdowały się żadne niebezpieczne dla malucha przedmioty. Wszelkiego rodzaju sprzęty, np. lodówkę, pralkę, a także otwierane szafki i szuflady, warto wyposażyć w specjalne blokady. W pokoju dziecięcym, na kantach mebli należy umieścić silikonowe nakładki, które uchronią dziecko przed skutkami ewentualnego uderzenia. Jeśli w domu znajdują się schody, należy zamontować bramki ochronne. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych specjalnymi zatyczkami, by maluch nie był w stanie nic w nie włożyć.
Meble w pokoju dla dziecka
Jak urządzić pokój dziecka? Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że pokój dla malucha musi być funkcjonalny i bezpieczny. Jeśli chodzi o meble, nie może zabraknąć w nim łóżka, szafy i stoliczka do zabawy lub – w przypadku starszych dzieci – biurka do nauki. Przyda się również specjalne miejsce do przechowywania zabawek. Jeśli chodzi o inne meble, np. regały, półki czy szafki, wszystko zależy od dostępnego metrażu i potrzeb dziecka. Ciekawa opcja to miękkie, duże pufy, które przypadną do gustu dzieciom w każdym wieku. Wybierając meble do pokoju dziecięcego lepiej zrezygnować z szafek i półek ze szklanymi elementami. Wysokie szafy i komody, należy dodatkowo przymocować do ściany, na wypadek, gdyby dziecko zaczęło się po nich wspinać.
Oświetlenie w pokoju dziecięcym
W pokoju dziecka powinno być jedno, główne oświetlenie sufitowe. Oprócz niego, warto zaplanować dodatkowe źródła światła: przyda się doświetlenie miejsca zabaw, lampka na biurku i lampka przy łóżku. Warto pomyśleć również o wysokości, na której znajdą się włączniki światła. Warto je umieścić na takiej wysokości, by dziecko było w stanie samodzielnie, bez problemu zgasić lub zapalić światło.