Gwiazdka 2020 – prezenty inne niż wszystkie.

Gwiazdka 2020 inna niż wszystkie

Ten rok jest inny niż wszystkie. Gwiazdka 2020 będzie inna niż wszystkie. Tego nie da się porównać do niczego wcześniej i nie da się udawać, że będzie po staremu. Ta lista prezentów będzie też trochę w innym wydaniu mimo, że z wciąż uwielbianymi przez nas markami jednak trochę inaczej. Starałam się wybrać takie hity, które zajmą dzieci na długo ale równocześnie chciałam (i mój psychologicznie ukierunkowany umysł tym bardziej) móc dopisać do nich odpowiednią symbolikę i ważne przesłanie. Chciałabym Wam kiedyś pokazać samą siebie podczas dziecięcej zabawy, jak wypatruję niemalże nowo zbudowanych zwojów mózgowych czy wzmacniającą się pamięć. Przyglądam się niemal wiercącym wzrokiem w te powiększone z ciekawości źrenice i te małe rączki, które zawzięcie poznają nowe umiejętności. Siedzę jak zaczarowana, bo wiem co w tym momencie się dzieje w tych małych umysłach. Z pozoru to kolejna układanka, gra czy zabawka ale jakby się dłużej przyjrzeć jest to niesamowity proces, któremu warto się przeanalizować, bo naprawdę jest niesamowity!

Jeszcze będzie fajnie

Nasiąknięci z dnia na dzień coraz mocniej nadzieją na poprawę sytuacji ratujemy tę naszą codzienność coraz bardziej zawzięcie. Należy nam się. Miejmy nadzieję. Chcemy odzyskać swoją normalność, choć trochę więcej kontroli albo małe pozory tego, że jeszcze nad wszystkim panujemy. Szukamy w sobie dobrego nastawienia jak nigdy wcześniej. Bo dziś, mam takie wrażenie, o to, co było dla nas zawsze normalne musimy trochę zawalczyć, bardziej się postarać i mocniej pielęgnować. Wiemy też, że kiedyś wrócą te zwykłe dni, kiedy wszystko będzie płynęło bez przeszkód swoim naturalnym jak dotąd torem. Na pewno wrócą, choćbyśmy mieli je sobie od nowa zbudować!

Jak widzą to dzieci?

Staramy się ze wszystkich sił zachować jak najwięcej pozorów, że wszystko jest ok i wszystko po staremu. Zapewnić bezpieczną stabilność kolejności zdarzeń i przewidywalność. Dzieci wiedzą i czują więcej niż nam się wydaje a my mając tego świadomość chronimy je i staramy się łatać na bieżąco wszelkie przebłyski strachu i niepewności. Nie wszystko możemy wytłumaczyć, nie przed wszystkim uchronimy ale nadal mamy w sobie dar wzmacniania ich dziecięcej wyobraźni, beztroski i kreatywności. I to w każdych warunkach, zwłaszcza domowych. Wzmacnianie więzi, chociażby przez ten przymusowy czas razem odwdzięczy się nam po stokroć. Bądźmy cierpliwi i dawajmy prawidłowe wzorce. Dzieci chłoną i uczą się doświadczając, obserwując i naśladując. Przekażmy im myśl o przyszłości bez strachu.

To, co możemy robić w domu to rozmawiać, słuchać, otoczyć dzieciaki opieką i miłością. Zwracać uwagę na rzeczy wartościowe, na mniej ale lepiej i na bliskość relacji. W te Święta być może z mniejszym przytupem, bez efektu łał i może troszkę skromniej ale za to z pamięcią o tym, co już mamy i co jeszcze będziemy mogli zrobić jak opadnie trochę panika.

Rozmawiamy o emocjach

Często pytam dzieci co myślą, jak się czują, co im się najbardziej podoba a co możemy robić inaczej. Rozpoznawanie i nazywanie emocji to dla mnie priorytet. Mówienie o uczuciach, o radościach i smutkach i szczerość to jeden z najważniejszych plusów w naszej rodzinie. No może tylko tata musi się jeszcze trochę nauczyć ale namawiam ich wszystkich ile mogę i używam każdej możliwości, żeby zawsze z odwagą mówili co czują.

MAGNETYCZNA UKŁADANKA EMOCJE – 20 dwustronnych kolorowych plansz z buźkami, emotkami i wyrażające emocje. Zabawa dla dzieci 2-5 lat ale Natalka bardzo chętnie bawi się nią z Antosiem i widać, że sprawia jej to frajdę. Rozwijamy tutaj kreatywność ale głównie inteligencję emocjonalną i wrażliwość. Poza samymi zasadami założonymi przez producentów to naprawdę rewelacyjny pretekst do tego aby o uczuciach pogadać.

Grę Janod o emocjach znajdziecie TUTAJ

Bawimy się w szkołę

Dzieciaki coraz częściej bawią się w przedszkole i szkołę. Antoś bierze książeczki i z dumą prezentuje historyjki siedząc na wysokim krześle niczym Pan z przedszkola uczący dzieci. Natalka często jest mamą i odbiera swoje pluszowe dzieci z przedszkola a innym razem jest już sprytną uczennicą i chodzi pół dnia z tornistrem na plecach.

Plansze do nauki pisania

PLANSZE DWUSTRONNE DO NAUKI PISANIA – 30 grubych kartonowych kart w świetnym drewnianym pudełku to już stały element biurka. Po jednej stronie możemy rysować paluszkiem literki, naśladując szorstką linię a po drugiej piszemy je zmywalnym markerem. Możemy ćwiczyć do skutku! Bardzo fajny sposób na dziecięce eksperymentowanie. Przy okazji uczymy się alfabetu, czytania, możemy układać wyrazy. Gwiazdka 2020 to dobry moment, żeby rozpocząć przygodę z czytaniem!

Wszystkiego zabawki z serii Essentiel od Janod, takie wspomagające naukę znajdziecie TUTAJ

Tornister flamig Lilliputiens

TORNISTER  – Przy zabawie w szkołę, pracę czy na każdą wycieczkę Natalka zabiera ze sobą ulubiony plecak. Jako, że zerówka zobowiązuje rzeczy do przedszkola też już nosi właśnie w nim. Uwielbiana przez Natkę postać flaminga Anais z Lilliputiens na co dzień wisi dumnie na jej krzesełku i prześlicznie się prezentuje. Tornister wykonany jest w 100% z recyklingu butelek PET.

Tornistrów z tej firmy szukajcie TUTAJ

tablica szkolna Janod

TABLICA – to główna atrakcja zabawy w szkołę. Z jednej strony suchościeralna i na magnesy i drugiej tradycyjna kreda. (Więcej o tablicy zobaczycie w tym wpisie: KLIK)

magnetyczna układanka drzewo

MAGNETYCZNA UKŁADANKA DRZEWO – uwielbiam takie zabawki, dzięki którym starsze rodzeństwo może być dla młodszego nauczycielem. Na tyle proste, żeby 6 latka wytłumaczyła 2 latkowi co i jak i na tyle do odkrycia, żeby ten młodszy rzeczywiście się zainteresował. To zainteresowanie często wpada w ramy zachwytu starszą siostrą! Bo ona tak pięknie o tych zwierzątkach opowiada, wychodza z tego wspaniałe historie.

Magnetyczną układankę znajdziecie TUTAJ

Ćwiczymy umiejętności społeczne

Odgrywanie ról to jedna z najtrudniejszych zabaw jak dla mnie. W niej najlepiej sprawdzają się dzieci, dorosła wyobraźnia jest już jednak trochę ograniczona. Ale wspaniale jest patrzeć jak maluchy udają dorosłych i uczą się funkcjonowania w społeczności odgrywając mamę, tatę, kucharkę czy kogokolwiek tylko zechcą!

metalowy serwis do herbaty

 

metalowy serwis do kawyMETALOWY SERWIS DO HERBATY – zawiera aż 15 elementów do zabawy. Wspaniała kolorystyka filiżanek i talerzyków zachwyca nie tylko dziewczynki. U nas takie zabawki bardzo uczą współpracy i jest to dla mnie zawsze pretekst aby wyjść trochę na przeciw społecznie utartym normom, że taki zestaw to tylko dla dziewczynki, bo również chłopcy w naszym domu stają się często kucharzami czy robią drewniane kanapki i leją niewidzialną herbatkę. Fajna zabawa i produkty najlepszej jakości, które starczą nie tylko dla jednego dziecka. Metalowy zestaw na pewno posłuży dużo dłużej.

Zestaw możecie kupić TUTAJ

kuchnia drewniana Janod

KUCHNIA DREWNIANA – to taki rodzaj prezentu, który wywołuje wielki zachwyt. Duży mebelek do dziecięcego pokoju pełni wiele funkcji a ta od Janod jeszcze rewelacyjnie wygląda! (Więcej o kuchni zobaczycie w tym wpisie: KLIK)

Nie zapominamy o ruchu!

Do 16 nie można wyjść na dwór, po 16 jest już ciemna noc. Do tego zazwyczaj zimno i coś dżdży wiec przyjemności z placów zabaw zero. Ewentualnie można sobie pobiegać po parku, bo tak jakby huśtawki w tych czasach również pozamykane. Cóż, my jak zwykle robimy sobie plac zabaw w domu. Pamiętacie na pewno nasze huśtawki, drabinki, wspinaczki i balansujące deski. Zobaczcie co tym razem im wymyśliłam!

wyścigi w workach lilliputiens

WYŚCIGI W WORKACH – okazuje się, że w workach można skakać nie tylko w ogrodzie ale równie dobrze w małym mieszkaniu! A po zabawie w wyścigi worki służą nam doskonale do przechowywania zabawek! Daleko w nich nie pobiagają ale z samego skakania jest już mega dużo frajdy. Do wyścigów mamy dość długi przedpokój, który może służyć za tor ale worki sprawdzą się też przy zabawie w chowanego czy na zakupy podczas zabawy w sklep. Co powiecie na mój pomysł żeby po zabawie nie chować ich w kąt szafy tylko ceremonialnie nadać im honorowe miejsce w pokoju? Jak Wam się ten pomysł podoba?

worki na zabawki

 

KRĘGLE – często szukam zabawek, które wzmacniają w dzieciach chęć aktywności w domu. Czasem potrzeba niewiele, często zabawa to porostu skoki, tańce i gonitwy ale kiedy chcę towarzystwo jakoś ogarnąć korzystam z takich rozwiązań. (Więcej o kręglach zobaczycie w tym wpisie: KLIK)

 

kręgle lilliputiens

Główkujemy

Szare komórki chociaż jeszcze malutkie bardzo lubią być ćwiczone! Nie żałuję zatem dzieciakom okazji do główkowania. Od małego ćwiczenie kreatywności, eksperymentowania, przewidywania i odgadywania to część naszych wspólnych wyzwań.

Gra tangram

TANGRAM – to zabawa dla dzieci 2-5 lat ale również wyzwanie dla starszych. Poza jednym prostym układem na drewnianej podstawce mamy różne karty z kształtami do ułożenia. Dodatkowo fajnie jest patrzeć, kiedy dzieci tworzą własne wzory nazywając je przy tym prześmiesznie po swojemu.

KOSTKA EDUKACYJNA – Jest to zabawka, która spełnia wiele funkcji kiedy maluszek zaczyna poznawać świat. Przypominam ją tutaj, bo u nas była hitem, kiedyś Antoś był malutki. Fascynowała go bardzo. (Więcej o kostce zobaczycie w tym wpisie: KLIK)

SORTER KSZTAŁTÓW –  to również uważam za taki must have z prezentów dla maluszków. Sorter kształtów może mieć różne oblicza, ten od Janod bardzo mi się podobał i powiem Wam szczerze, że Antoś używa go do dziś! (Więcej o sorterze zobaczycie w tym wpisie: KLIK)

GRA STATKI – Klasyka w najlepszym wydaniu. Ponadto nigdy się nie nudzi a ten zestaw do gry od Janod idealnie nadaje się na prezent (Więcej o grze w statki zobaczycie w tym wpisie: KLIK)

Tworzymy po swojemu

Robótki ręczne to taki dział, gdzie szczerze muszę kłócić się z Tomkiem o miejsce przy Natalce podczas prac. Obydwoje uwielbiają robić coś po swojemu, kleić, tworzyć, spinać, malować. Obojętnie czy to wycinanki, zdrapywanki, brokaty czy mini biżuteria. Gwiazdka 2020 da nam jeszcze więcej okazji do wspólnych prac, bo właśnie takie sprawiają nam najwięcej radości.

ZESTAW KREATYWNY DO TWORZENIA BIŻUTERII – Ostatnio tworzyłyśmy z Janod kolczyki, piękne brokatowe buteleczki na złoconych łańcuszkach. Wszystko zrobiłyśmy same! Cały proces od A do Z! Tym razem wybrałyśmy bransoletki, trochę trudniejszy temat ale spójrzcie tylko jak pięknie wyszło! Tworzenie swojej własnej niepowtarzalnej bransoletki to fajna sprawa, w zestawie jest tyle części, że śmiało można zrobić 2, np. dla przyjaciółek albo siostrzyczek.

Duży wybór zestawów do tworzenia biżuterii znajdziecie TUTAJ

ZESTAW KREATYWNY POMPONY – Ten zestaw to już wyższy poziom. Tu bardziej Natka pomagała mi niż ja jej ale z takim błyskiem w oku, że nie mogłam odpuścić mimo, że wszystko leciało mi z rąk. Zawsze chciałam nauczyć się robić pompony i choć po jednym razie nie mogę powiedzieć, że już umiem to wiem, że na bank dokończymy cały zestaw tworząc resztę tych uroczych przytulanek. Narazie zrobiłyśmy kotka, lisek z króliczkiem nadal czekają!

Zestaw do pomponów możecie kupić TUTAJ

Wzmacniamy relacje i uczymy się współpracy

Nie wiem czy chcecie, żebym Wam o tym mówiła ale nie da się ukryć, że nawet jeśli mamy najwspanialsze zabawki to nie mają one takiej wartości dopóki nie znajdziemy do nich towarzystwa! To we współpracy i wspólnie odkrywamy najwyższe szczyty wyobraźni i wtedy potrafimy najbardziej się z tych rzeczy cieszyć. Dopóki nie dodamy do nich magicznego eliksiru tworzenia relacji ciężko znaleźć w nich duszę.

MEMORY KOTY DONUTY – to z pozoru gra pamięciowa ale u nas ewidentnie wzmacniająca więzi. Natalka uwielbia wszystkie memory świata ale najbardziej w pakiecie ze mną! I dobra jest w to skubana! Ćwiczę z nią dużo, bo chcę kiedyś zacząć wygrywać ale w całej rodzinie to właśnie ona nie ma w memory sobie równych! Szczerze mówiąc mamy w domu już kilka kompletów memory i od małego systematycznie dokładamy kolejne w coraz to nowych kształtach i bardziej interesujące. Te z kotkami pączuszkami, sami przyznajcie, że są cudowne!

Memory  w kotki znajdziecie TUTAJ

gra karciana 3 świnki

GRA ZRĘCZNOŚCIOWA 3 ŚWINKI – to świetna gra dla całej rodziny! (od 2 do 6 osób) I to nie tylko karty, tutaj każdy buduje swoje domki! Super zabawa ucząca współpracy ale również ćwiczy zręczność i myślenie! Bajka o świnkach skutecznie kusi do spróbowania tej gry, dzieci są zachwycone, że mogą pomajstrować przy ich domkach i samodzielnie się nimi zająć.

Gier Janod szukajcie TUTAJ

MAGNETYCZNA UKŁADANKA ZWIERZĄTKA – kolejna z zabawek typu „fajnie nią bawić się razem”. Popatrzcie tylko na dzieciaki! Układanki, przebieranki, tworzenie postaci daje im tyle radości! To jest piękna współpraca i takie dobre spędzanie czasu razem. Mamy tu tak wiele opcji, że pomysły praktycznie się nie kończą. Kiedy znudzi nam się układanie na planszy zawsze możemy przymierzyć uszy sobie 😉

Koncentrujemy się na szczegółach

Precyzyjność małych rączek to z początku trudna umiejętność. Najlepiej w zabawie radzić sobie z pierwszymi trudnościami opanowania drobnych elementów. Koncentracja uwagi, opanowanie i wytrwałość to elementy kolejnej części zabaw, które zobaczycie niżej.

gra łowienie rybek

Janod łowienie rybek

ZESTAW DO ŁOWIENIA RYBEK – to gra wymagająca precyzji, wywołuje trochę rywalizacji i uczy koncentracji. Lubię takie zabawki, które z pozoru łatwe wymagają skupienia i ćwiczeń żeby coraz lepiej nam szło! Mimo tego, że gra przeznaczona jest raczej dla młodszych dzieci uwierzcie mi, że sprawia frajdę nadal również starszakom!

Wszystkie gry Janod obejrzycie TUTAJ

ZESTAW KREATYWNY PRZEPLATANKA – Duża grafika niedźwiedzia a do tego 5 mniejszych plansz do pracy. Oj to nie jest łatwe! Ćwiczy paluszki, wyobraźnię, planowanie. Taka zabawa to niezłe wyzwanie na skupienie dla starszaków. I zdradzę Wam też, że wymaga wielu podejść. Nie wszystko da się zrobić od razu ale to również tworzy atmosferę pewnego zadania czy projektu, którego ukończenie daje wiele satysfakcji! Do dyspozycji mamy 800 malutkich gwoździków i 10 motków muliny a powstają z tego taaakie cuda!

Zestaw kupicie TUTAJ

 

ZESTAW KREATYWNY TYGRYS – Kolejny zestaw, którego wykonanie już jest wielką nagrodą. Stworzenie takiego trójwymiarowego przyjaciela tygrysa to wielka frajda! Naklejki, brokaty, wiele warstw kartonu, układanie przestrzenne to również praca na kilka godzin lub rozłożona na kilka dni. Fajnie, że można pracować nad tym razem, ja trzymam – ty sypiesz brokat. Wiecie jakie fajne pogaduchy przy tym wychodzą? Dla osób z artystyczną duszą to jest cudo!

Wszystkie zestawy kreatywne Janod możecie obejrzeć TUTAJ

PUZZLE – to kolejny przykład na to, żeby zmusić dzieci na chwilę do skupienia uwagi i pracy z wyobraźnią. Uwielbiam puzzle Janod nie tylko za rysunki i kształty ale są dla mnie idealnym pomysłem na prezent ze względu na cudowne opakowania! (Więcej o puzzlach zobaczycie w tym wpisie: KLIK)

Doceniamy to, co mamy

Często zastanawiamy się jaki prezent kupić, żeby dziecko pobawiło się nim dłużej niż 10 minut. Zdarza się tak, że nie sprostamy dziecięcym wymaganiom czy nawet wyobrażeniom. Dzieci mają tyle przedmiotów wokół siebie, że same się gubią. Dlatego zawsze zaczynajmy od wdzięczności za to, co mamy. Już przed Świętami zwróćmy uwagę na to, co tak naprawdę ma największą wartość i uczmy się wszyscy bardziej to doceniać. Kiedy będziemy mieli to za sobą i dzieci zrozumieją o co tak naprawdę chodzi dużo łatwiej będzie im przyjmować i cieszyć się z naszych podarunków. Niech Gwiazdka 2020 będzie dla Was najjaśniejsza jak tylko się na ten czas da!

Powiązane wpisy
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website Protected by Spam Master


Korzystając z naszego serwisu akceptujesz ustawienia cookie. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zamknij