Dobre Dla Dzieci – Jajka, dobrze ukryte w omletach.
Kolejny poranek minął pod nerwowym znakiem zapytania, co podać dzieciom na śniadanie? Presja zdrowych śniadań i innych dań dla dzieci, przygniata mnie ostatnio wyjątkowo. Staram się, widzicie to? Doszłam też do wniosku, że nie da się zrobić tego bez żywego zaangażowania. Jeśli chcemy naprawdę zadbać o zdrowie naszych dzieci, musimy poświęcić się trochę i wstać czasem jeszcze 10 minut wcześniej, żeby jakoś to ogarnąć.
Z lodówki nie wyskoczą nam same zdrowe produkty, jeśli ich wcześniej nie przygotujemy. Lista zakupów i plan posiłków też się przyda, tym bardziej jeśli wciąż brakuje nam na wszystko czasu. Zaczynam się uczyć organizacji czasu w kuchni, bo zawsze mi go brakowało. Dzięki współpracy z Darią, zmuszam się do intensywnego myślenia i dobrej pracy, której efekty dają mi niesamowitą radość! Warto zadbać o zdrowie, swoje i dzieci. warto zacząć już od rana, serio.
Dziś wskazówki dla mam, próbujących przechytrzyć dziecko i podać jajka pod płaszczykiem wspaniałych, atrakcyjnych potraw.
Jajko kurze ma dużą wartość odżywczą. Znajduje się w nim pełnowartościowe i łatwoprzyswajalne białko, zawiera również żelazo, witaminy z grupy B, Wit. D i K. Jest też dobrym źródłem składników mineralnych np. magnez i potas. Jaja są jednym z najlepszych produktów zwierzęcych w przypadku niedoboru białka. Coraz częściej mówi się o wadzie jaj jaką może być skłonność do wytwarzania lepkiego śluzu. Warto pamiętać, że jaja często są alergizujące. Jedni ludzie tolerują je lepiej, inni gorzej.
Pamiętaj aby wybierać jaja dobrej jakości. Najlepiej wybieraj te z oznaczeniem „0” – to jaja z chowu ekologicznego lub „1” – kury mają wolny wybieg i żywią się tym, co same znajdą. Unikaj jaj z oznaczeniem „3” – jaja od kur z chowu klatkowego.
Jeżeli masz dostęp do jaj przepiórczych to warto je wykorzystać w diecie dzieci. Uznawane są one za bardziej wartościowe od jaj kurzych. Zawierają więcej składników odżywczych i są alternatywą dla alergików.
Jeżeli Twoje dziecko nie chce jeść jaj, postaraj się je przemycić w innych potrawach. Jajko może występować pod rożnymi postaciami, dla dzieci atrakcją będzie takie schowane w naleśnikach lub (bezglutenowym) omlecie. Jest zdrowo i smacznie. Warto spróbować, kiedy na widok jajek dziecko od razu odsuwa talerz. Pamiętaj, jeżeli wprowadzasz do diety dziecka nowy produkt postaraj się go podać z czymś, co dziecko lubi np. krem czekoladowy, domowy mus z owoców, czy położony na wierzch domowy serek.
Zrobiłam dzieciom omlety, za którymi sama nie przepadam. Pamiętam z dzieciństwa, jak mama smażyła omlety siostrze. Zapach, który roznosił się po całym domu, nie należał do tych najbardziej przeze mnie lubianych, krótko mówiąc. Kiedy Daria – dietetyk, zaproponowała nam omlety z samych jajek, byłam pełna obaw. Zaczęłam więc je udoskonalać na różne kolorowe sposoby. Ten trop okazał się strzałem w dziesiątkę! Pokryte wspaniałymi owocami, orzechami i syropem z agawy zniknęły z talerzy. Było smacznie, lekko i zdrowo, a w dodatku bezglutenowo! Oczywiście, te które zostały , rodzice pochłonęli ze smakiem.
Omlet na słodko
- Jaja – 2 sztuki dobrej jakości
- Tłuszcz – łyżeczka np. masło klarowane, olej dobrej jakości, czy olej kokosowy (czasami)
Do białka jaj dodaj szczyptę soli i ubij pianę. Następnie dodaj oddzielone żółtka i delikatnie wymieszaj. Wylej na rozgrzaną patelnię. Smaż na niewielkiej ilości tłuszczu. Jeżeli chcesz mieć dobrze wysmażony omlet przekręć na 2 stronę, przykryj przykrywką i zaczekaj, aż omlet się zarumieni. Daj mu ostygnąć na patelni, żeby nie opadł z powodu nagłej zmiany temperatur. Podawaj bezpośrednio na talerz z dodatkiem ulubionych przez dziecko dodatków.
Zrobiłam tez dzieciom inne pyszności jajeczne, ale w międzyczasie wpadłam na pomysł napisania o tym oddzielnego postu. Dziś podajemy przykłady różnych potraw z jajek a następnym razem przygotuję dla Was wachlarz past do smarowania kanapek! Pewnie pokuszę się tez o upieczenie chleba – będzie czad .
Tradycyjna pasta jajeczna
- Jaja – ok. 4 sztuk
- Szczypiorek -pęczek
- Jogurt naturalny – dowolna ilość, do uzyskania pożądanej konsystencji
- Sól, pieprz
Pasta jajeczna z czarnuszką
- Jaja
- Kurkuma
- Czarnuszka
- Jogurt
- Sól, pieprz
Proporcje wg. tego jak lubicie. Np. 3 szt. Jaj, szczypta kurkumy, łyżeczka czarnuszki (ja daję więcej bo lubimy), sól i pieprz do smaku, jogurt w takiej ilości aby uzyskać pożądaną konsystencję.
Jaja zagotować na twardo, pokroić w drobną kostkę, wymieszać z pozostałymi składnikami.
I na koniec kolejna porcja praktycznych wskazówek dotyczących nauki dobrych nawyków żywieniowych
- Daj dziecku zgłodnieć. Pozwól dziecku czasami ominąć posiłek aby miało okazję poznać, co to znaczy być głodnym. Sprawdzone na własnych dzieciach!
- Pozwól dziecku dokonać wyboru – przygotuj 2 rzeczy i zaproponuj aby wybrało jedną z nich np. podajesz dziecku omlet, ale pozwól aby wybrało czy zje go z domowym kremem czekoladowym czy np. z domowym serkiem homogenizowanym i owocami
- Zachęcaj i ucz dziecko dokładnie przeżuwać pokarm (żuj razem z dzieckiem), jeść małymi kęsami i nie spiesząc się
- Nie zmuszaj dziecka do tego aby jadły duże porcje. Dzieci naprawdę mają małe żołądki.
Zajrzyjcie, jeśli chcecie zobaczyć inne przepisy z serii Dobre dla Dzieci
Przepisy przygotowuje dla nas Daria Rybicka – dietetyk, to dzięki niej mój zapał rośnie!
I jak? Głodni? To do roboty! SMACZNEGO.
Talerzyki IKEA