Jak sobie radzić ze stresem u dzieci?
Jak sobie radzić ze stresem u dzieci? 10 sprawdzonych sposobów
– Czytaj dalej –
Pandemia, szkoła online, wojna, inflacja… Ostatnio non-stop coś się dzieje. Tyle tego, że momentami nie ma czasu odetchnąć. Nie tylko my, dorośli, stresujemy się na widok ciągłych zmian, rosnących cen paliw czy żywności, zagrożeń militarnych czy wiecznej niepewności. Dziś pod dużą presją żyją również nasze dzieci.
Jak sobie radzić ze stresem u dzieci?
Szkoła. Nauka zdalna albo hybrydowa. Emocje w szkole online. Zajęcia pozalekcyjne. Media społecznościowe. Rywalizacja. Setki codziennych bodźców i wyzwań. Ich ogrom może przytłaczać. W efekcie nasze dzieci dzień w dzień dzieci narażone są na stres. Co więcej, mogą nawet nie rozumieć, co się z nimi dzieje.
Jak sobie radzić ze stresem u dziecka? Tu, drogi rodzicu, zaczyna się Twoja rola. Im wcześniej się zaangażujesz, tym lepiej. A warto, ponieważ nauczenie dziecka radzenia sobie ze stresem będzie miało wpływ na jego dorosłe życie.
Taka pomoc niejednokrotnie może być trudna. Dlatego dziś przedstawię Ci 10 sprawdzonych sposobów, które pomogą dziecku radzić sobie ze stresem.
Stres u dziecka. Po czym rozpoznać, że dziecko jest zestresowane?
Z pewnością prędzej czy później Twoje dziecko samo da Ci znać o tym, że jest zestresowane. Lepiej jednak, byś jako rodzic zrobił(a) to wcześniej. Dzięki temu unikniecie wielu nieprzyjemności.
Po czym rozpoznać, że dziecko jest zestresowane? Oto kilka objawów:
- Problemy dziecka ze snem, koszmary.
- Bóle głowy, brzucha (niekiedy z wymiotami czy rozwolnieniem).
- Apatyczność i osowiałość malucha.
- Skrajne emocje – dziecko łatwo wpada w złość czy gniew, smutek czy przygnębienie.
Z pewnością znasz swoje dziecko na tyle, by zauważyć, że jest zestresowane. Nie zwlekaj. Im szybciej pomożesz mu redukować napięcie, tym lepiej – dla niego i dla Ciebie.
10 sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem u dziecka
Pytanie o to, jak radzić sobie ze stresem u dzieci, prędzej czy później pojawi się w głowie każdego rodzica. Warto pamiętać, że nie każdy stres dla dziecka będzie tym złym. Istnieje stres pozytywny (eustres), którego pewna doza jest wręcz wskazana, by nasza pociecha stawiała czoła wyzwaniom i rozwijała swoje pasje.
Rolą rodzica jest przede wszystkim dawać dziecku wsparcie, nie zaś roztaczać nad nim klosz ochronny. Jak to robić? Oto 10 sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem u dziecka (kolejność przypadkowa). A przy okazji samemu mniej się stresować. 🙂
1. Aktywnie słuchaj swojego dziecka
Najlepszym sposobem na poprawienie samopoczucia dziecka jest wysłuchanie go. Dzieci czują się bardziej komfortowo, mówiąc o swoich problemach, jeśli wiedzą, że wszystko zostanie zachowane w tajemnicy.
Pytaj dzieci o ich doświadczenia życiowe. Mogą odnieść korzyści z rozmowy o swoich problemach i uczuciach. Pomaga to w rozwiązywaniu problemów.
2. Pomóż dziecku rozpoznać czynniki wywołujące stres
Ważne jest, aby dzieci potrafiły określić, co wywołuje u nich stres. Można to zrobić, prowadząc dziennik stresu. Gdy dzieci będą w stanie zidentyfikować czynniki wywołujące stres, mogą zacząć opracowywać mechanizmy radzenia sobie z nimi.
3. Zachęcaj dzieci do wyrażania swoich emocji
Stres może być dla dzieci bardzo przytłaczającym uczuciem. Zachęcaj je do mówienia o swoich emocjach (Pamiętaj, że małe dzieci (0-6 lat) często nie potrafią prosić o pomoc czy precyzyjnie opisać problemów czy lęków słowami. Jako rodzic wykaż zainteresowanie i zaangażowanie.
Być może Twoje dziecko stresuje się faktem przebywania w żłobku lub przedszkolu. Skontaktuj się z jego wychowawcą, porozmawiaj i spróbuj dowiedzieć się, co może być przyczyną. Najważniejsze to zapewnić pociechę, że bez względu na wszystko może na Ciebie liczyć.
4. Bądź aktywnie obecnym rodzicem
Teksty w stylu: „Przecież nic się nie stało”, „Czytaj, aż zrozumiesz”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Nie bądź baba” odłóż głęboko między bajki. A najlepiej wyrzuć przez balkon lub z okna. Na pewno nie pomogą poradzić sobie ze stresem dziecku. Raczej dodatkowo go powiększą.
Zobacz też: Zabawy dla dzieci w domu. 15 kreatywnych pomysłów
Chcąc zredukować napięcie i dzieci, warto im towarzyszyć – słuchać, starać się zrozumieć, akceptować ich uczucia oraz zdanie. Pokaż dziecku, że je zauważasz, pomóż mu radzić sobie z emocjami, bądź aktywnym towarzyszem jego zmagań. Dzięki temu dasz mu sygnał, że trudne emocje, niepowodzenia czy gorsze chwile są czymś naturalnym i można sobie z nim poradzić. Zwłaszcza wspólnie.
5. Zachęcaj dziecko do udziału w zajęciach pozalekcyjnych i sportowych
Dzieci, które uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych i sportowych, mają niższy poziom stresu. Zachęcaj dzieci do uczestnictwa w zajęciach, które sprawiają im przyjemność.
Świetnym sposobem na zmniejszenie stresu może się okazać dla nich aktywność fizyczna. Jeśli Twoje dziecko jest zestresowane, daj mu szansę na rozładowanie energii poprzez zabawę.
WAŻNE: Oczywiście, jeśli źródłem stresu jest nadmiar obowiązków, absolutnie zrezygnuj z tego rozwiązania. To gaszenie ognia ogniem.
6. Zadbaj o rytuały
Dzieci, które mają w swoim życiu pewną rutynę (nie mylić z nudą), są mniej zestresowane. Dzieci uwielbiają rytuały. Określone pory posiłków, oglądania ulubionej bajki, czytania. Wiele maluchów z wypiekami na twarzy czeka na podobne momenty.
Pamiętaj również, że Twoją rolą jest dopilnowanie, by rozbudzać w dziecku chęć porządkowania własnych spraw. Często wystarczą proste rzeczy, jak dopilnowanie, by odrobiło pracę domową czy umyło zęby przed snem.
7. Nie ignoruj sygnałów płynących z ciała i zachowania dziecka
Dziś w dobie wszechobecnych filtrów i przekłamań rzeczywistości niezwykle istotny jest zdrowy obraz ciała. Pomóż dziecku go wykształcić. Akceptując swoje ciało i będąc z niego zadowolonym, stanie się mniej narażone na stres powodowany presją, by wyglądać idealnie.
8. Dbaj sen Twojego dziecka
Stres może prowadzić do bezsenności. Dzieci, które są zestresowane, nie mogą zasnąć, to z kolei prowadzi do błędnego koła, czyli zwiększonego poziomu niepokoju i stresu, przez które… dzieci nie mogą spać.
Aby pomóc dziecku lepiej spać, postaraj się, aby przed snem mogło się zrelaksować. Poszukaj kojących rytuałów. Stwórz nastrój, zapalając świecę lub puszczając uspokajającą muzykę. Zanim pójdą spać, porozmawiaj z nimi o ich dniu lub zapytaj, jak im minął.
Zobacz też wpis SEN DZIECKA
9. Naucz dzieci, jak się relaksować
Można to zrobić poprzez ćwiczenia głębokiego oddychania, wizualizację lub ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla niektórych maluchów może się to okazać zwykłą nudą. Dlatego ważne jest, byś uczestniczył(a) w relaksacji razem z dzieckiem. Oboje możecie na tym zyskać.
10. Pokaż swoje sposoby na stres
Najlepszy dla dzieci jest przykład, a nie wykład. Dzieci uczą się od nas – rodziców. Jednym z najlepszych sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem u dzieci, jest pokazanie im własnych technik pozwalających zredukować codzienne napięcia. Sport, medytacja czy rozmaite techniki relaksacyjne – zastanów się, co Ci pomaga i pomyśl, czy nie pomoże również Twojemu dziecku.
Podsumowanie
Jak zapewne widzisz, kluczem do tego, jak radzić sobie ze stresem u dzieci, jest bycie uważnym i zaangażowanym rodzicem. Nasze pociechy uczą się od nas. To w nas szukają wsparcia. Jeśli zapewnisz je swojemu dziecku, z pewnością z wieloma przeciwnościami poradzi sobie samo.
Bądź. Słuchaj. Reaguj. Wspieraj. Niby niewiele, a robi kolosalną różnicę. Pamiętaj, że dziecko to mały człowiek. Jego problemy są jednak nie mniejsze niż nasze, a jego tragedie równie ważne. Mimo, że czasem mamy wrażenie, że dzieci nie mają się czym przejmować, bo przecież nie znają jeszcze „prawdziwego” życia w każdej sytuacji należy im się pomoc i szacunek.