Sesja noworodkowa. Jak sie do niej przygotować?

Odkąd sesje zdjęciowe a w szczególności sesja noworodkowa to nasze główne zajęcie, kocham dzieci jeszcze bardziej. Ku przerażeniu mojego męża wyczekuję na spotkanie maluszków jak opętana. Za każdym razem kiedy przygotowuję się do zdjęć noworodka moje serce bije mocniej bo wiem, że spotkam małego człowieka, który prawdopodobnie pierwszą swoją wycieczkę w życiu odbędzie właśnie do naszego studio. Ręce mi się trzęsą i kołaczą nerwy, szykuję stylizacje i dobieram kolory. Pomysły prześcigają się jeden za drugim a ja chciałabym dla niego jak najlepiej. Kiedy już mam go na rękach, moje matczyne uczucia nie dają o sobie zapomnieć, wzruszenie daje o sobie dobitnie znać a ja wyglądam pewnie jak wariatka, zakochana w obcym dziecku jakby swoich miała mało ;P

Czasem jednak jest tak, że rodzicom ciężko zdecydować się na taką sesję ponieważ nie bardzo wiedzą jak, z czym i o co chodzi w ogóle?

Tekst ten posłuży Wam zatem aby rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, które zdarzają się codziennie lub te, których krępujecie się zadać a wychodzą dopiero „w praniu”.

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że do takiej sesji musicie znaleźć fotografa godnego zaufania. Nie ma tu znaczenia czy to kobieta czy mężczyzna, czy oboje tak jak w naszym przypadku. My stanowimy duet niemal idealny ale wiem, że wielu fotografów radzi sobie z tym w pojedynkę. Jakiego fotografa zatem szukać do sesji noworodkowej? Najlepszy będzie z polecenia. Nie od dziś wiadomo, że to co sprawdził sąsiad musi być dobre. Spróbuj i Ty 😉 A tak na serio, nie ma cenniejszej zapłaty za naszą pracę niż polecenie nas dalej. I najbardziej cieszą nas Ci klienci, którzy z taką werwą i zaangażowaniem przysyłają nam kolejne kilkudniowe maluszki znajomych i rodziny. Wtedy mam pewność, że czas spędzony z nimi był cenny i wartościowy i że oprócz pięknych zdjęć wynieśli od nas naszą dobrą aurę i radość z naszej pracy.

Jak przygotować się do sesji noworodkowej?

Pewnie wiele z was zastanawia się jak przygotować się do sesji noworodkowej? Po pierwsze odpowiednio zaplanować. W przypadku naszej działalności zaklepanie terminu może odbywać się w pewnych widełkach dat. Pracujemy tu, gdzie mieszkamy więc jesteśmy wyjątkowo dyspozycyjni. Umawiamy się z przyszłymi rodzicami kilka miesięcy/tygodni przed rozwiązaniem, zapisując orientacyjną datę porodu. Wiemy jednak (z doświadczenia, a jakże!) że dzieciaczki nie zawsze przychodzą na świat wtedy, kiedy chce tego lekarz czy rodzice. Wtedy właśnie sztywną datę ustalamy w dniu porodu, lub po nim ( tak bardzo cieszą nas wiadomości witające nowe człowieki na świecie!) Inaczej sprawa ma się jeśli chodzi o mamy planujące cesarskie cięcie. Tu oczywiście łatwiej się umówić a cięcie, rana czy cała rekonwalescencja po operacji nie jest żadnym problemem dla nas. Rodzice w trakcie sesji mogą spokojnie odpoczywać ( nawet drzemią na kanapie 😉 mama ma miejsce do wygodnego karmienia czy przewijania maluszka. Przebieranki biorę w swoje ręce jeśli mamusia pozwoli 😉 Spotykam jednak mamy, które wolą zrobić to same, zawsze potrafimy się dogadać. Nie bójcie się więc, że cokolwiek stanie się w trakcie sesji na co nie będziecie mieli wpływu. Przygotowanie do sesji noworodkowej nie jest wcale takie trudne. Należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość pieluszek (choć mamy zapasowe na stanie), kocyk, pieluszki tetrowe, ubranko na zmianę w razie „W”. 

Sesja noworodkowa – co warto zabrać?

Co warto zabrać na sesję noworodkową? Oto lista w skrócie dla ułatwienia:

 1. Pieluszki na zmianę i chusteczki nawilżone
 2. Pieluszki tetrowe do wytarcia
 3. Kocyk do przykrycia
 4. Ubranko na zmianę w razie potrzeby przebrania po zabrudzeniu
 5. Ubrania dla rodziców/rodzeństwa (najlepiej podobne kolorystycznie)
 6. Smoczek dla ułatwienia usypiania lub ukojenia maluszka
 7. Akcesoria do przygotowania mleka, jeśli dziecko karmione jest mieszanką (butelki, mleko)

Jak wyposażone jest studio?

 1. W razie potrzeby mamy dla Was pieluszki i chusteczki. Tego nigdy nie zabraknie.
 2. Czyste miejsce do przewijania z podkładem
 3. Ręczniki papierowe
 4. Ubranka dla dzidziusia, stylizacje, dodatki, owijki (czyli wszystko, co potrzebne do wykonania zdjęć)
 5. Grzejnik dla utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu
 6. Sterylizator, podgrzewacz do butelek

Sesja noworodkowa. Kiedy?

Kiedy najlepiej zrobić sesję noworodkową? Z reguły jest to okres od wyjścia mamy ze szpitala do 14 dnia życia. Termin ten ustala się tak dlatego, że w tych dniach maluszek jest jeszcze bardzo milusiński dla otoczenia i z reguły cały dzień śpi. Odpowiednie podejście podczas przygotowania do zdjęcia pozwala na to aby zrobić to bez wybudzenia i na spokojnie. Podczas pierwszego tygodnia po narodzinach mama zazwyczaj zostaje z dzidziusiem w szpitalu, drugi tydzień to najbardziej optymalny czas. Około 4-5 tygodnia życia powstaje większe prawdopodobieństwo wystąpienia już kolek czy wszelkiego rodzaju wysypek. Zdarza się jednak tak, że pomysł na sesję przyjdzie spontanicznie i nie wyrobicie się w tych 14 dniach. Nic straconego, będziemy starali się sprostać zadaniu jednak ułożenie malutkiego ciałka może nie być już takie łatwe. Dobrze byłoby poczekać do 3 miesiąca życia kiedy maluszek będzie już łapał kontakt wzrokowy, uśmiechał się spontanicznie i powoli zacznie panować nad swoimi odruchami 😉

Ile trwa sesja noworodkowa i co zawiera?

Z reguły czas, jakiego potrzebujemy na kilka stylizacji maluszka to ok 2-3 godzin. Najlepiej, kiedy dzidziuś trafi do studio najedzony i wypoczęty. Nie należy go szczególnie wybudzać czy ustawiać pod czas sesji tylko przyjść z jego naturalnym rytmem. Idealnie byłoby trafić na moment, kiedy będzie po karmieniu aby od razu przystąpić do pracy. Godzinę więc musi ustalić mamusia, która najlepiej zna pory karmienia i snu.

Pakiet zdjęć w sesji noworodkowej zawiera 15 ujęć plus możliwość dokupienia dodatkowych zdjęć. Możliwość wybrania zdjęć poza pakietem zrodziła się w momencie, kiedy rodzice mieli ogromną trudność z ograniczeniem się do tej ilości. Na jednej sesji wykonujemy setki ujęć, nic więc dziwnego, że tak trudno się zdecydować. Wybór każdego kolejnego zdjęcia to dla nas znak, że swoją robotę wykonaliśmy dobrze a klient jest mega zadowolony. Po sesji rodzice otrzymują mailowo dostęp do portalu ze zdjęciami. Tam wybierają ujęcia, które trafiają do obróbki. Gotowe zdjęcia dostajecie w formie wydruków 15×23 na przepięknym papierze w ozdobnym opakowaniu plus wersję elektroniczną do ściągnięcia z dedykowanej strony dla Was.

Rodzaje sesji noworodkowych

W szpitalu – sesja noworodkowa w studio to najpopularniejsza ich forma. My jednak uwielbiamy też ujęcia lifestyleowe, czyli podczas codziennego życia. Spotykamy mamy, które chcą uwiecznić chwile podczas porodu, tuż po narodzinach nawet w szpitalnej sali! Fotografia rodzinna to coś, co kręci nas niesamowicie, więc takie wyzwania podejmujemy z radością. Jeśli więc mama marzy o artystycznej sesji w szpitalu, za zgodą lekarza i władz szpitala możemy ją wykonać na zamówienie.

Ujęcia bobaska – błogi sen nowonarodzonego dziecka to widok, który rozczula nie tylko mnie. Najpiękniejsze wspomnienia tego okresu to miód na serce każdej mamy i marzenie kobiety rozpoczynającej swą przygodę z macierzyństwem. Portrecik ze słodki grymasem, otwarte ustka, spokojny sen, podparte rączką policzki, wtulenie w kocyk w bezpiecznym uścisku. Na pleckach, na brzuszku, na boczku. Podczas snu lub z otwartymi oczkami. Piękne stylizacje dobierane kolorystycznie i tematycznie do każdego maluszka indywidualnie.

Ujęcia z rodzicami/rodzeństwem – córunia mieszcząca się w dłoniach taty, czy synek w czułych objęciach ramion mamy to najczęstsze marzenia rodziców. Portret całej rodziny z tych najważniejszych w życiu chwil jest nie do przecenienia. Zdjęcia typu mama-córka czy syn-tatuś w podobnych kolorystycznie stylizacjach. Czułe uściski, noszenie na rączkach, głaskanie po nosku czy zabawa z rodzeństwem. Uchwycenie tych emocji to wielka radość dla fotografa a dla rodziny najcenniejsza pamiątka.

Sesja w domu – Czasem zdarza się tak, że rodzice wolą zdjęcia w swym domowym zaciszu. Nie rezygnując z uchwycenia chwil i najszczerszych emocji można wykonać taką sesję w domu. Sypialniane łóżko czy zwykła codzienność to przecież równie piękne okoliczności do stworzenia niezapomnianej pamiątki.

Sesja noworodkowa co warto wiedzieć?

Są rzeczy, których przewidzieć się nie da. Dlatego czas, jaki rezerwujemy na zdjęcia maluszka nie jest ograniczony co do minuty. Zazwyczaj nie robimy więcej niż jedną sesję noworodkową dziennie. To wyczerpujące zajęcie, wymagające szczególnej uwagi. Warto przygotować się na to, że podczas zdjęć z dzidziusiem na golaska może zdarzyć się kupka, bo siuśki będą na bank! Nie przejmujemy się tym absolutnie! Po tylu latach prowadzenia domu i przy trójce dzieci, uwierzcie mi, radzę sobie z tym w mig, niezła ze mnie już babka klozetowa!

Podstawowe informacje dotyczące sesji noworodkowej już macie. Dodatkowo liczy się bardzo kontakt z fotografem. To jemu/jej w ręce oddajecie swój największy skarb na te kilka godzin ukradzionych Wam z pierwszych Waszych wspólnych dni. To wszystko po to aby te emocje uchwycone na zdjęciach zostały z Wami na zawsze na tych pięknych obrazach wiszących na ścianie

Co ja chcę wiedzieć przed sesją:

 1. Kiedy urodził się mały człowiek?
 2. Jak ma na imię?
 3. Jak jest karmiony czy będzie potrzeba przygotowania mieszanki na miejscu? Chciałabym wiedzieć czy należy przygotować sterylizator czy podgrzewacz.
 4. Kto będzie uczestniczył w sesji? Sam noworodek czy z rodzicami/rodzeństwem?
 5. Czy mama będzie potrzebowała dodatkowych udogodnień bo jest np. po cięciu cesarskim?
 6. Czy są jakieś specjalne wymagania kolorystyczne/stylistyczne, które powinnam wziąć pod uwagę szykując aranżacje?

Poniżej znajdziecie przykłady sesji, tak wyglądała nasza osobista sesja noworodkowa LINK

LINK Do fanpage Zaniewicz Fotografia

sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa sesja noworodkowa

 

Zdjęcia wykonane przez Zaniewicz FOTOGRAFIA

 

Powiązane wpisy
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website Protected by Spam Master


Korzystając z naszego serwisu akceptujesz ustawienia cookie. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zamknij