Podstawowe zasady bezpieczeństwa dzieci w sieci.
Rodzicu! Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa dzieci w sieci!
Mimo, że – jako młodzi rodzice – czujemy się swobodnie w sieci, to mamy jednak sporo do nadrobienia. Nie łudźmy się, że będziemy w tej kwestii nadążać za naszymi dziećmi. Wcześniej czy później poczujemy się choć trochę dinozaurami, to nieuniknione. Ale jednak mimo to, lub właśnie dlatego, to my musimy wziąć odpowiedzialność za ich działalność w Internecie i to my powinniśmy uczyć ich, przestrzegać i powiedzieć jak mądrze z niego korzystać. Tak jak uczestniczymy w ich nauce czytania czy chodzenia powinniśmy być w momencie, kiedy zaczynają swoją przygodę online. Bo brak należytej ostrożności na tym polu może być równie niebezpieczny jak w prawdziwym życiu.
Współczesna piaskownica
Uczymy dzieci jak zachowywać się wśród innych, jakie są zasady zabawy w piaskownicy, komu mówić ‚dzień dobry’ i że nie można się bić. Prawda jest taka, że jako rodzice w 2021 roku musimy również wiedzieć czego nauczyć dzieci aby bezpiecznie poruszały się w Internecie i tam też umiały się zachować. To jest świat, w którym one nie tylko dorastają ale one będą właśnie w takim świecie żyć. i czy nam się to podoba czy nie, umiejętność poruszania się w nowych technologiach to będzie dla nich wartościowa furtka
Z biegiem czasu w dziecięcym świecie online oprócz gierek i Psiego Patrolu na YT zaczynają pojawiać się inne cuda. Dzisiejsza piaskownica to komputerowe gry, spotkania online, komunikatory i aplikacje. To tutaj nawiązują się nowe znajomości i zacieśniają więzi. W przyszłości to właśnie w sieci Twoje dziecko może znaleźć męża czy żonę i nic w tym dziwnego. Sama poznałam się z moim mężem przez internet, dopiero później zobaczyłam go na żywo. Współczesne dzieci muszą wiedzieć jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa dzieci w sieci.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa dzieci w sieci
Dziecko lepiej niż Ty zorientuje się czego w sieci jest ogrom i z czego można skorzystać. Ale tutaj ważniejsze jest ( i to Twoja rola) aby zorientować się, czego należy unikać, czego robić nie wolno i jakie jest potencjalne niebezpieczeństwo. Radzę jednak podejść do tematu jak najbardziej naturalnie, nie tworząc wokół niego atmosfery nadmiernego przejęcia. Jest mnóstwo wspaniałych i wartościowych treści również dla dzieci w Internecie, warto tylko świadomie ich poszukać i podzielić się z nimi. Miejcie nad tym kontrolę, poznajcie to otoczenie, zaangażujcie się i wtedy będziecie wiedzieli z czym należy w szczególności uważać.
Rozmowy z nieznajomymi
Tak jak w offlajlnie, tak samo w internecie trzeba uważać. Mimo, że mamy teraz nieograniczone możliwości poznawania ludzi z najdalszych zakątków świata, rozmowy w różnych językach i zobaczenie rzeczy online, których nigdy nie mielibyśmy szansy zobaczyć i tak trzeba uważać. Nie wszystko, co ładnie wygląda okazuje się ostatecznie takim być. To dotyczy zarówno mniejszych dzieci jak i młodzieży. Nie jestem tylko do końca za hasłami „Naucz dziecko, że nie można ufać nikomu poznanemu sieci!” Naucz je, że nie zawsze musi być bezpiecznie ale nie zamykaj go na znajomości z internetu. Tym bardziej teraz, kiedy mamy nauczanie zdalne, ich codzienność odgrywa się w większości na ekranie i tam rozwijają się nowe znajomości.
Ujawnianie swoich danych osobowych
To nie tylko adres zamieszkania. Chronić należy też numer telefonu, informacje o rodzicach, ich pracy czy nawet wysyłanie zdjęć. Na wielu stronach, w aplikacjach i grach można spotkać się z prośbą o wpisanie swoich danych (np. imię a nawet nazwisko, data urodzenia, wiek, adres) Dziecko powinno wiedzieć, że nie wszędzie można te dane zostawić a najlepiej jakby robiło to tylko po konsultacji z rodzicami. Myślę, że im wcześniej będzie miało świadomość tym uwaga w tej kwestii będzie przychodziła mu bardziej naturalnie.
Publikacja zdjęć
Od razu należy przyjrzeć się kwestii wysyłania zdjęć nieznajomym. Zdjęcia teraz robi każdy, każdemu i sobie. Nagrywanie tiktoków, storisków i wysyłanie mesengerem jest na porządku dziennym. Nie możemy mieć za złe dzieciom, że robią to, co ich koledzy zanim nie porozmawiamy z nimi co można, a czego nie powinno się robić. Dzieci z reguły są bardzo ufne, to w naszym obowiązku leży przestrzeganie ich przed konsekwencjami. Taka rozmowa na temat jakie zdjęcia, czego i z kim mogą być publikowane powinna się odbyć. I tu znów nie koniecznie w atmosferze zastraszania, mówienia o konsekwencjach na całe życie. Raczej skłonna jestem do porównania zdjęcia do naturalnej sytuacji na co dzień, na zasadzie czy aby na pewno chciałbyś aby wszyscy znajomi i nieznajomi widzieli Cię w takiej sytuacji?
Płatności online
Parę razy zdarzyło się nam zauważyć ostatni już krok płatności przy zakupie aplikacji w Google Play podczas dziecięcej zabawy telefonem. Tak naprawdę najlepiej nie zapisywać tam danych karty jeśli będziemy udostępniać ten sprzęt dziecku. Wiele aplikacji i gier zalana jest ciągłymi reklamami, a paluszek jakby sam bezwolnie biegnie do instalacji coraz to nowych ciekawostek, niejednokrotnie płatnych. To tak jak sięgnięcie po nową zabawkę. Sama osobiście kupiłam kiedyś niechcący i całkiem nieświadomie dostęp do aplikacji za ponad 500 zł, a zorientowałam się dopiero jak zobaczyłam minus na karcie. (W tym miejscu mogę podpowiedzieć, że tę sytuację udało mi się szybko rozwiązać i cofnąć płatność oraz zrezygnować z subskrypcji po kilku mailach z Googlem. Dostałam zwrot na kartę.)
Weryfikacja informacji
To bardzo ważne, aby dzieci wiedziały, że spora ilość informacji wsadzonych do Internetu jest całkowitą bzdurą. Wiele rzeczy mija się z prawdą, a jeszcze więcej treści sugeruje takie rzeczy, które w efekcie mogą być dla dziecka krzywdzące. My również musimy mieć świadomość weryfikacji informacji, trochę jak doświadczony dziennikarz. Lepiej sprawdzić 3 razy w różnych źródłach (a mamy ich w sieci niezliczoną ilość) niż powtarzać głupoty. To głównie będzie dotyczyło nauki w szkole ale również samodzielnego poszerzania wiedzy. Warto siąść z dzieckiem i wspólnie znaleźć wiarygodne źródła, strony, portale i kanały YT, z których możecie bez obaw korzystać, uczyć i się inspirować.
Netykieta
To moim zdaniem zadanie dla nauczycieli informatyki. Nie wszyscy jednak podejdą do tematu odpowiednio. Jeśli akurat ta lekcja będzie załatwiona w postaci wysłanego do uczniów linku z poleceniem -> „zapoznaj się z treścią” nikt nie ma pewności, ze dzieciaki to przyswoją. Myślę, że to ważna kwestia i powinna być kilkukrotnie poruszana i wykładana nie tylko na lekcji informatyki ale też na innych i na godzinie wychowawczej w formie pogadanki, rozmów i burzy mózgów z możliwością zadawania pytań i omawianiem na realnych sytuacjach.
Netykieta, to nic innego jak zasady dobrego wychowania w Internecie. Celem zastosowania zasad netykiety jest nauczenie, wykształcenie i utrzymywanie dobrych relacji i zachowań w sieci. Mówi ona o konkretnych zachowaniach, zakazuje np. pisania ciągle wielkimi literami, spamowania, trollowania, floodowania (ale o tym w kolejnym wpisie 😉
Nie sądzę aby nasze dzieci poprzez pojawienie się w świecie online stanęły w obliczu jakiegoś nadmiernego niebezpieczeństwa. Stąd też tytuł tego wpisu to „Podstawowe zasady bezpieczeństwa dzieci w sieci” Uważam, że jeśli dobrze oswoimy temat, będzie to dla nas naturalne otoczenie, które mimo być może naszych obaw i tak niedługo stanie się codziennością. Bądźmy spokojni i starajmy się być dobrymi i wspierającymi rodzicami dla naszych dzieci.