Co robić w Święta w domu. Moje sposoby na czas z dziećmi

Mamy to! Spokojne Święta w domu, bez wyjazdów i rodzinnych spotkań. Sam na sam w czterech ścianach z własnymi dziećmi w perspektywie 2 tygodni.. Jak to brzmi! Yh. Mam nadzieję, że wyczuwacie tu moją ironię? Nie miałabym nic przeciwko temu zamknięciu i stagnacji gdyby nie fakt, dorosły człowiek poza siedzeniem w domu musi też pracować, chce się rozwijać i wzrastać. Żeby to było na miarę wakacji od wszystkiego, to jeszcze byłoby do zniesienia. Lecz im dłużej trwa ta cała afera zamykania i otwierania i wszystko niszczy i rujnuje, tym jest gorzej.
Mam sposoby na czas z dziećmi, i nieskromnie powiem mam ich niemało! Ostatnie wydarzenia jednak wzmagają we mnie tyle irytacji, że czasem nie umiem serio zająć się przyjemnościami, bo tak meczą mnie obawa i strach. Mimo wszystko jednak już rok temu postawiłam sobie za cel, że uchronię jak tylko będę umiała moje dzieci przed tymi uczuciami. Nie mają z nimi nic wspólnego, od tego nie zależy ich życie ani los a ja zmienię ten okres niewoli po prostu w czas spędzony w dużej mierze razem. W to chcę wierzyć. Wyrobiłam sobie już strategię działania z dnia na dzień. Dbam o wszystko co pomaga nam przetrwać. Wyciągam na wierzch największe działa ogarniania życia, jakie się da. I tak od roku.
I tak robię do tego czasu. Organizuję imprezy taneczne na środku salonu, wieczorki kulinarne i atrakcje w kuchni. Spacery do lasu (o naszej ostatniej wycieczce do lasu sporo ostatnio pisałam TU) i inne bezpieczne atrakcje w jak najbardziej wąskim gronie. Angażuję się w gry i zabawy i podrzucam pozycje, które zainteresują dzieciaki na dłużej. Coraz to nowe puzzle i bardziej atrakcyjne zestawy kreatywne. Gry, w które mogą grać już w trójkę, a które uczą ich współpracy. Czasem Robimy wszystko razem a czasem daję im pole do popisu. Gotujemy sporo i uczymy się nowych rzeczy.
(Dochodzi nawet do tego, że jemy lody na śniadanie! 🙂 mamy też niezły zapas rodzinnych gier i puzzli z bajerami. Udaje mi się zaskoczyć ich co jakiś czas!
Chcecie zobaczyć czym ich ostatnio zabawiam? przejrzyjcie poniższą galerię a pod każdym kompletem zdjęć z atrakcjami znajdziecie opisy i linki do zabawek, które super sprawdzą się na Święta w domu!
MAGNETYCZNY LABIRYNT OCEAN (Janod)
Magnetyczny labirynt Ocean to gra zręcznościowa dla dużych i małych. Zajmuje tak samo 3latka i 7latkę serio! To drewniana plansza z labiryntem i grafiką głebin oceanu z bezpieczną plastikową szybką. Z boku jest magiczny patyczek na sznurku, który „gania” po planszy różnokolorowe kuleczki. Dzieciaki znajdują sobie tysiące kombinacji w tej zabawie. To niby prosta rzecz a wymaga jednak precyzji, skupienia i wytrwałości.
ZESTAWY KREATYWNE DLA MALUCHÓW (Janod)
Ten zestaw przeznaczony jest dla młodszych dzieci. W innych zasada jest podobna ale poziom trudności jest zróżnicowany w zależności od wieku. Uwielbiam je! Maluchy tez uwielbiają! Zestaw mozaikowy z pojazdami, którym bawi się ostatnio Antoś zawiera 5 kartonowych obrazków do uzupełniania i ozdabiania. Mamy do wyboru ponad 400 sztuk piankowych naklejek w różnych kolorach i kształtach, wychodzą z tego niezłe zajęcia plastyczne i wspaniałe dzieła! To również długie godziny pracy, relaksu i wyciszenia dla dzieci.
DREWNIANE KLOCKI KONSTRUKCYJNE (Janod)
To wyzwanie dla starszych dzieci (6+) ale maluch też dobrze kombinuje. 100 sztuk klocków o różnych kształtach, które pasują do siebie tworząc najróżniejsze budowle. W zestawie mamy plansze z podpowiedziami konstrukcji płaskich i 3D. Angażująca zabawa, wymagająca precyzji i wyobraźni.
GRA ZRĘCZNOŚCIOWA PATYCZKI (Janod)
To gra dla nasz wszystkich! Przypomina trochę bierki ale w nowoczesnym wydaniu. W drewnianym dysku rozkładamy kolorowe patyczki i rzucając kostką losujemy wybrany kolor. Gramy do momentu, kiedy dysk dotknie stołu. Proste zasady ogarnia nawet trzylatek. Gra ta ćwiczy koncentrację, planowanie i zręczność. Uczy także rozpoznawania kolorów.
W czasach, kiedy szkoła i przedszkole przenosimy do domu nie może przecież zabraknąć tablicy! Ta od Janod jest dwustronna, z jednej strony malujemy kredą z drugiej przyklejamy magnesy. Dodatkowo tablica posiada półeczkę na akcesoria i rolkę z papierem do rysowania. Jest regulowana w wysokości, więc fajnie można ją dopasować do wzrostu dziecka. MAGNESY z POJAZDAMI (link) są u nas świetnym elementem zabawy. Uczestniczą w różnych historiach i mają wspaniałe przygody!
UKŁADANKA „UCZĘ SIĘ KOLORÓW” Janod
To taka mniejsza tablica magnetyczna z planszami i kółeczkami do wypełniania kolorów. Nauka kolorów przy tym idzie tak gładko! Z drugiej strony tablicy można tez pisać kredą.
to już nasz kolejny komplet, bo te puzzle to jest totalny sztos! Oprócz tego, że mają podpowiedź w formie planszy, na której maluchom dużo łatwiej uczyć się dopasowywać elementy to jeszcze są sensoryczne! W kilku puzzlach umieszczone są części sierści zwierzątek z fakturą przypominającą jakie są naprawdę. W innych wersjach są najróżniejsze opcje faktur: szorstkie, śliskie, gładkie, futrzaste, drapiące… te doznania naprawdę wiele dają.
To magnetyczne książki z układankami, które najchętniej kompletujemy. Każda wersja to inna zabawa a zasada działania podobna. W zależności do wieku można dopasować układankę do dziecka. My tym razem na tapecie mamy naukę zegara z Natką. To aż 75 kolorowych magnesów tworzących ciekawe historie z każdego dnia.
Te zestawy dla starszych dzieci są ulubionym zajęciem Natalki. Tutaj już precyzja i cierpliwość grają pierwsze skrzypce. Ale za to duma i radość ze stworzonego dzieła są naprawdę widoczne. Elementy, które powstają podczas takiej pracy są zazwyczaj dekoracyjne, można je gdzieś przykleić, nosić jako ozdoba, podarować w prezencie.
Zobaczcie też jakie cudeńka tworzyłyśmy przy ostatnim prezentowniku we wpisie NA GWIAZDKĘ.
MAGNETIBOOK PUZZLE ZWIERZĄTKA Janod
Ta układanka zawiera 72 kolorowe magnesy – puzzle z elementami do stworzenia 9-elementowych portretów uroczych zwierzątek, m.in. kota, pandy, krówki czy tygrysa oraz 8 kart z ilustracjami tych postaci. Magnesy pozwalają również na ułożenie wymyślonych przez siebie stworzeń. To świetna rozrywka dla małych miłośników zwierząt, a także wszystkich twórczych dzieci. Zabawka rozwija umiejętność budowania i projektowania oraz wspomaga małą motorykę.
A jesli znudzą się Wam już zabawy… zapraszam Was do świata online. Uważajcie tylko proszę na czas przed ekranem (o czasie i bezpieczeństwie w sieci poczytacie więcej w tym wpisie) a wspierać się możecie wartościowymi pomysłami, które podrzucam Wam TU:
Co robić z dziećmi online? Teatr, opera, muzeum i zajęcia w sieci