Tu chodzi nie tylko o ciało, czyli jak dbać o mózg.

Pewnie każdy z Was zna ten moment, kiedy nagle okazuje się, że nasze zdrowie nie jest dane nam raz na zawsze, a z biegiem lat musimy coraz bardziej zabiegać, żeby je mieć. Zawsze wydawało mi się to oczywiste, że zachowamy zdrowie dopóki nie zachorujemy i zaczynamy reagować dopiero, kiedy jest taka potrzeba. Kiedy przychodzi ten moment zaczynamy zdawać sobie sprawę, że o wiele lepiej i korzystniej jest nam zapobiegać niż leczyć i jakoś bardziej zwracamy na to uwagę. Wiemy już tak dużo na temat zdrowego trybu życia i tego, że do zdrowia trzeba podejść holistycznie a jakoś nadal omija nas odpowiedzialność.

Czytając to myślisz sobie pewnie, że przecież Ty masz pod kontrolą swoje zdrowie. Nic takiego się nie dzieje i omija Cię wciąż jakieś większe ryzyko. Radzisz sobie jakoś, zresztą jest tyle bardziej naglących rzeczy! To dokładnie mój tok myślenia. Zdarza mi się odstawiać swój stan zdrowia na dość daleki plan, kiedy nic za bardzo nie doskwiera i nie nagli. Jakoś się żyje. Mam wrażenie, że i tak dbam o siebie dobrze, więc nic mi się raczej nie przytrafi. Wielu Polaków myśli podobnie – zobacz jak dbają o zdrowie Polacy.

Samo reagowanie na zagrożenie nie wystarczy, to nie o to chodzi. Chodzi nie tylko o ciało. Aby zachować zdrowie i chronić się przed chorobami warto postawić na profilaktykę. Dziś każdy z nas ma szeroką wiedzę na temat własnego zdrowia i nie trudno nam być ekspertem w tej dziedzinie. Teoretycznie wiemy, co robić aby utrzymać ciało w zdrowiu ale czy wiemy, że równie ważne jest zadbanie np. o mózg?

Dziś 22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu! Zobaczcie na co warto zwrócić uwagę:

Światowy dzień mózgu

Jak dbać o mózg?

Przejawem zdrowego mózgu jest dobry nastrój. I choć może nam się wydawać, że nasz mózg jest tworem, na który mamy niewielki wpływ to nic bardziej mylnego! Aktywny mózg to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Kiedy w grę wchodzi zdrowie powinniśmy wiedzieć, że całościowe podejście do zdrowego trybu życia to coś, na czym najbardziej powinno nam zależeć. Odpowiednia dieta, dawka ruchu każdego dnia, unikanie stresu i używek, zdrowa ilość snu i regularne badania – wszystko to w całości pomaga nam utrzymać zdrowy mózg, nie tylko ciało. Dbałość o swój komfort psychiczny, wdzięczność i uważność, techniki wyciszania, relaksacji i medytacji a także dobre relacje, nowe wyzwania i hobby to czynniki wspomagające działanie naszego umysłu!

Zadbaj o równowagę

W dzisiejszych zapracowanych czasach ciężko jest utrzymać balans. Wiele osób żyje na wdechu, wciąż wmawiając sobie, że czas na odpoczynek, relaks, przyjemność przyjdzie później. Wiemy, że stresu pozbyć się nie da, on jest częścią życia. Możemy jednak nauczyć się lepiej sobie z nim radzić i uświadomić, że czasami jest on nawet naszym sprzymierzeńcem. Właściwe poradzenie sobie ze stresem pomaga nam odkryć w sobie siły, o które mogliśmy się wcześniej nie podejrzewać. Ważne jest rozwijanie umiejętności, które pozwalają nam widzieć rzeczy w sposób bardziej zrównoważony, nieco bardziej pozytywny. Mimo, że każde emocje są ważne i smutek, złość czy przygnębienie nie powinny wzbudzać w nas poczucia winy uważajmy co do siebie mówimy i czym karmimy nasze umysły. Dajmy sobie przestrzeń na pracę i odpoczynek, intensywny trening i na relaks, na zdrowe nawyki i trochę rutyny. Dajmy sobie pozwolenie na to, że mamy gorszy dzień czy nawet tydzień i pozwólmy sobie szukać równowagi.

Ruch dla zdrowia mózgu

Dotleniony mózg to podstawa. Aktywność fizyczna, która na dłużej podniesie tętno np. pływanie, taniec czy bieganie w sposób bardzo efektywny dotleniają i usprawniają aktywność mózgu. Regularnie się ruszaj! To fakt, bez tego nie ma opcji. Ćwiczenia czy nawet spacer na świeżym powietrzu nie tylko usprawniają nasze ciało ale i wspaniale dotleniają mózg. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, poprawia krążenie, usuwa napięcia i daje organizmowi poczucie spełnienia, ukojenia i przynosi satysfakcję. Ruch nie tylko stymuluje produkcję hormonów szczęścia, ale także pomaga obniżyć poziom kortyzolu i adrenaliny produkowanych w sytuacjach stresowych. Systematyczne treningi wspierają utrzymanie tych substancji na korzystnym dla zdrowia poziomie. Ich podwyższone wartości obserwuje się np. w stanach depresji. Z badań Blumenthala z 2007 roku wynika, że ćwiczenia fizyczne oddziałują na osoby z dużą depresją równie skutecznie, co terapia lekowa. Ming i współpracownicy odkryli również, że osoby obcujące z naturą wykazują lepszy poziom koncentracji. Istnieje związek między ruchem na świeżym powietrzu i doświadczaniem uroków natury z poprawą zdrowia!

Używki działają na mózg

Wiemy, że picie dużych ilości alkoholu przez dłuższy czas grozi poważnymi zmianami w organizmie. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że oprócz obciążenia wątroby niszczy on także inne ważne organy, w tym także mózg. Jednakże osoba intensywnie pijąca przez dłuższy czas może mieć rozległe zmiany w mózgu. Stopień uszkodzenia mózgu zależy od wielu czynników m.in. od ilości i częstości picia jak również od uwarunkowań genetycznych.
Zarówno alkohol jak i jego stężenie wpływa na różne ośrodki w mózgu w różnym stopniu. Wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi, coraz więcej ośrodków w mózgu jest dotkniętych jego obecnością. Kilka kieliszków mocnego alkoholu zaburza pracę neuroprzekaźników, które odpowiadają za nastrój, percepcję, zachowanie i wypowiadane słowa. To dlatego pod wpływem alkoholu ciężko jest nam zbudować zdanie, a motoryka naszego ciała pozostawia wiele do życzenia. Naukowcy wyjaśnili też skłonność do agresji i ryzykownych zachowań pod wpływem alkoholu. Odpowiada za nie ciało migdałowate, czyli część mózgu, która pobudzona przez wysokie procenty powoduje, że stajemy się nadpobudliwi, a nawet agresywni. To, czym karmimy nasze ciało nie jest więc bez znaczenia dla naszego mózgu!

Rusz głową, ćwicz umysł

Trenujemy mózg za każdym razem, kiedy czytamy nową książkę, rozwiązujemy krzyżówkę, uczymy się nowych rzeczy czy nawet rozwijamy swoje pasje. Kiedy rozmawiamy z innymi ludźmi wymieniając poglądy i żywo dyskutując. Ćwiczymy mózg również ucząc się tańczyć czy pływać. Opanowanie każdej nowej aktywności pobudza mózg i jest dla niego swego rodzaju fitnessem. Ćwiczenia na pamięć, koncentrację i logiczne myślenie to atrakcyjna dawka doznań dla umysłu. Nie da się zachować pamięci do starości bez jej ćwiczenia, nabywania różnych umiejętności, minimalizacji stresu i zdrowego stylu życia. To zmiany stymulują nasz mózg do rozwoju. Dlatego często zaleca się podejmowanie nowych, nieznanych nam dotąd rodzajów aktywności, pod wpływem których w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe. Dzięki temu nasz umysł dłużej zachowuje sprawność. Dla każdego z nas rozmiar zmiany, którą możemy udźwignąć będzie inny i będzie zależał od naszych potrzeb i umiejętności oraz chęci przekraczania swojej strefy komfortu. Pamiętajmy jednak jak wartościową cechą jest umiejętność adaptacji do zmieniających się warunków życia. To rodzaj takiej odporności psychicznej, dzięki której lepiej znosimy zmiany nawet te nieprzyjemne, wiemy na co konkretnie mamy wpływ i łatwiej nam to zaakceptować. Warto skupiać się na tym co nam w życiu wspiera, a co przeszkadza na tyle, że aż szkodzi – dzięki temu życie w zgodzie ze sobą da nam więcej satysfakcji.

Nie zaśmiecaj głowy

Przejawem zdrowego mózgu jest dobry nastrój. W świecie milionów informacji każdego dnia musimy dbać o to, co przyjmujemy. Dbaj o to aby nie narażać się na nadmierną ilość bodźców. Nadmierna ilość informacji płynących z mediów może być dla nas niepokojąca i uderzać w poczucie bezpieczeństwa. Ciągłe scrollowanie social mediów może zaburzać nasze poczucie wartości, kiedy oglądamy w sieci same piękne obrazki. W świecie, gdzie wszystko jest za mocno i za dużo musimy umieć przesiewać informacje i dbać o nasze dobre samopoczucie. Dobrze jest też po prostu dbać o stan swojego umysłu – czyli wysypiać się odpowiednio, dbać o dietę i dobry nastrój. Dbać o relacje i budować więzi, dzięki temu czujemy się bezpieczniej i lepiej funkcjonujemy.

Staraj się jeść zdrowo

To, co jesz ma ogromny wpływ na kondycję twojego mózgu. Tu nie chodzi tylko ciało. Odżywianie ma wpływ nie tylko na twoje zdrowie fizyczne i samopoczucie. I nie chodzi o to, żeby całe życie wszystkiego sobie odmawiać ale żeby zachować ogólny bilans na plusie. Magnez pomaga w radzeniu sobie ze stresem, kwas foliowy dotlenia mózg. Węglowodany złożone to paliwo dla mózgu, a cynk przyda się na koncentrację. Lecytyna i żelazo pozytywnie wpływają na pamięć, antyoksydanty opóźniają procesy starzenia. I pamiętaj o tłuszczach. Te nienasycone są o niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu. Witamina D wspomaga prawidłowe działanie komórek układu nerwowego. Nie zapominaj też o wodzie, mózg w większości składa się z wody i bardzo ją lubi! Więcej na temat diety dla mózgu przeczytasz tutaj.

Dbaj o sen

Śpij tak, aby się wyspać. Badania mówią, że powinniśmy zadbać o 7-9 godzin snu każdego dnia. Na 2h przed snem odłóż telefon i wyłącz ekrany aby wyciszyć gonitwę myśli. Możesz słuchać wyciszającej muzyki przed snem albo ćwiczyć oddech. Ćwicz uważność i wdzięczność. Pomyśl o kilku rzeczach, które były wspaniałe danego dnia. Spróbuj medytacji. Prawidłowa higiena snu to bardzo ważna sprawa. Spokojny sen jest potrzebny przede wszystkim dla regeneracji ośrodkowego układu nerwowego. Podczas snu dochodzi do wyłączenia jego aktywności oraz uruchomienia mechanizmów naprawczych. Mózg naprawia uszkodzenia i regeneruje się na poziomie fizycznym. To kluczowa rola zdrowego i relaksującego snu.

Badaj się regularnie

Nad funkcjami umysłu pracuje nie tylko medycyna ale i psychologia. Zdrowie mózgu badamy nie tylko obrazowo. Odpowiednia profilaktyka pozwala nam mieć kontrolę nad naszym zdrowiem. Warto przyjrzeć się badaniom krwi pod kątem zdrowia mózgu i układu nerwowego:

Morfologia krwi (pełna)
OB
CRP ilościowo lub hs CRP
Elektrolity (Na, K)
Lipidogram (Cholesterol całkowity, HDL-cholesterol, nie-HDL, LDL-cholesterol, Triglicerydy)
Glukoza
PT (INR)
APTT
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, GGTP, BILT)
Kreatynina
Mocznik
CK
Troponina I
NT pro-BNP
Białko całkowite
Kwas foliowy
Kiła (Treponema pallidum), przeciwciała IgG/IgM – może prowadzić do powikłań ze strony układu nerwowego.
Borelioza IgG i IgM – w wyniku zachorowania na boreliozę może dojść do zapalenia układu nerwowego
NSE (Neuroswoista enolaza). Enzym ten wzrasta w urazach głowy, zapaleniu opon mózgowych, w zawale mózgu oraz przy krwotoku podpajęczynówkowym.

Nie musisz wychodzić z domu, żeby móc się zbadać. Serwis upacjenta.pl oferuje usługi badania krwi bez wychodzenia z domu z dojazdem do pacjenta.

W czasach, kiedy do badań w przychodni, czekając w kolejkach podchodzimy niepewnie możemy skorzystać z pobrania w domowych warunkach. To zawsze oszczędność czasu i mniej stresu. Wszystkie badania dostępne są bez skierowania a wyniki otrzymujesz online. Możesz je także skonsultować online z zespołem lekarsko-diagnostycznym. Pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni z wykształceniem i wieloletnią praktyką zachowują środki bezpieczeństwa i zawsze stosują sterylne narzędzia. To jest też super opcja na badania dzieci, w wygodnym domowym zaciszu, na kolanach mamy i sprzyjających warunkach. Zobacz jak robiliśmy badania z dziećmi razem z serwisem uPacjenta.pl

Zobacz też: Jakie badania krwi warto wykonać raz w roku.

 

W ramach wspólnych działań z uPacjenta z okazji Dnia Mózgu mam dla Was kod rabatowy na realizację badań profilaktycznych w domu. Z nim wykonacie badania z 20% zniżką.

Kod BUBULINKA20 ważny do 13.09. Dbajcie o siebie nie tylko od święta!

 

badania u pacjenta w domu upacjenta

upajenta

Powiązane wpisy
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website Protected by Spam Master


Korzystając z naszego serwisu akceptujesz ustawienia cookie. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zamknij